Sociální síť Pinterest u nás nepatří k tak rozšířeným jako Facebook nebo Twitter, ale celosvětově se těší stále větší oblibě. Jen za rok 2014 se počet aktivních uživatelů zdvojnásobil a na základě studie GlobalWebIndex je Pinterest vůbec nejrychleji rostoucím sociálním médiem. A díky čemu je Pinterest tak oblíbený? Je to kombinací několika faktorů, mezi které zejména patří uživatelská přívětivost a také fakt, že narozdíl od Facebooku, či Twitteru dává větší prostor obrázkům. Na podobném principu ještě funguje Instagram, ale ten prozatím nemá tak propracované webové rozhraní a je spíše vhodný pro sdílení fotografií pořízených mobilem.
Pinterest je v tomhle směru jiný, umožňuje nahrát vlastní fotografie a nebo stačí jen vložit odkaz na webové stránky a obrázky si automaticky načte. Nahraný obrázek včetně popisu tvoří tzv. Pin (v češtině Špendík), který si můžete připnout do vytvořených nástěnek a celkově rozdělit příspěvky podle dle zaměření. Určitou nevýhodou je, že Pinterest nahrané fotografie výrazně komprimuje, zejména kvůli úspoře místa na svých serverech. Je proto zapotřebí počítat s určitým “znehodnocením fotografií” a primárně se tak Pinterest nehodí pro zálohování obrázků.
Při zakládání účtu si můžete zvolit, jestli chcete zřídit pouze osobní a nebo firemní profil. V obou případech máte možnost si zvolit vlastní přezdívku a odkaz na profil bude například ve tvaru www.pinterest.com/jirimares . Firemní profil navíc obsahuje přehledné statistiky, ze kterých se dozvíte další informace o fanoušcích, počty sdílení jednotlivých příspěvků a další zajímavosti. Pokud si pro začátek založíte jen základní profil, do budoucna můžete kdykoliv účet převést na firemní, aniž byste přišli o již publikované příspěvky.
Zajímá vás, jak můžete využít Pinterest k online propagaci a celkově k budování vlastní značky? Pojďme se podívat na několik možností, které se přímo nabízí.
Máte vlastní e-shop a nebo píšete články na svůj blog?
Provozujete-li vlastní internetový obchod například s nabídkou oblečení, interiérových doplňků a nebo dalších produktů, sdílejte vybrané produkty na Pinterestu. Základem jsou pochopitelně kvalitní fotografie, které jsou tím hlavním prvkem pro upoutání pozornosti návštěvníků. Veškeré příspěvky si můžete rozčlenit do vhodně pojmenovaných nástěnek a za každou cenu nemusí rozdělení přímo odpovídat struktuře ze stránek e-shopu. Je jen na vás, jestli se rozhodnete produkty rozdělit dle barev, zaměření, typu a nebo výrobce. Podobně můžete Pinterest využít i pokud nevlastníte e-shop, ale nabízíte služby od marketingu, přes grafický design, až po služby různého zaměření. Při vytváření příspěvků používejte odpovídající hashtagy, například ve tvaru #design nebo #fashion , příspěvky tak budou snadno dohledatelné v rámci sociální sítě. Obsah z Pinterestu se také zobrazuje ve výsledcích vyhledávání Googlu, což je určitou výhodou pro získávání zpětných odkazů na svůj vlastní blog, či firemní web.
Co když ale nepodnikám a ani se nevěnuji psaní článků?
Pokud nevytváříte žádný obsah a ani nemáte vlastní web stránky či e-shop, využijte sílu Pinterestu pro sdílení a doporučování zajímavého obsahu od jiných autorů. Pokud se ve volném čase zajímáte o módu, design a nebo rádi vaříte, buďte pro ostatní zdrojem inspirace a doporučte kvalitní obsah. Postupem času si vybudujete vlastní komunitu fanoušků, kteří si vás budou přidávat mezi sledované profily. Pinterest také umožňuje vedle obrázků sdílet i videa z YouTube, čímž se ještě více rozšiřují příležitosti pro sdílení obsahu. V budoucnu, až se například rozhodnete pro vlastní podnikání, budete mít již vytvořenou základnu fanoušků a jen profil rozšíříte o vlastní obsah.
Publikujte vlastní obsah a doporučte další zajímavosti z oboru
Pinterest můžete využít k propagaci vlastních článků, produktů, služeb, ale zároveň také k doporučení dalšího obsahu z tematicky zaměřených webů. Pečlivě zvažte, jaký obsah budete dále doporučovat, pokud například na svůj profil sdílíte dámské oblečení z vlastního e-shopu, není asi vhodné doporučovat podobné produkty z konkurenčního obchodu. Sdílejte raději příspěvky z kategorie zdraví & krása a nebo i jiné tematicky odlišné články. Firemní profil tak rozšíříte o dalších zajímavý obsah, ale rozhodně nepodceňujte sílu vlastního blogu. Je lepší vytvářet si vlastní obsah ve formě blogu, kam můžete návštěvníky směrovat a další informace z různých webů mohou být jen určitým doplňkem prezentace.
Ještě než začnete sledovat vybrané profily, doporučuji si vlastní profil na Pinterestu naplnit kvalitním obsahem. Jakmile si uživatele přidáte mezi sledované, přijde mu o tom e-mailová zpráva, kde budou zobrazené i vybrané příspěvky z vašeho profilu. Používáte-li jako hlavní prohlížeč Chrome, nainstalujte si doplněk z oficiálního Web Storu, který vám usnadní sdílení příspěvků z různých web stránek a vše bude otázkou několika kliknutí. Nezapomeňte na stránky e-shopu nebo firemního webu umístit boxy k propagaci profilu a nebo tlačítka pro snadné sdílení, které si snadno vygenerujete na stránce Pinterest Widget Builder.
Jaké máte zkušenosti s Pinterestem? Používáte sociální síť jako zdroj inspirace a nebo k propagaci vlastní firmy? Napište do diskuse pod článkem.
Pinterest mám ráda ale hrozně mě štvou ty komprese obrázků. Třeba červená barva je vůbec nejhorší a kolikrát je to spíš taková matlanina.
Ano, komprese obrázků na Pinterestu je někdy dost výrazná, ale podobné to je i na dalších sociálních sítích. Třeba Facebook, na osobních profilech dost výrazně upravuje kvalitu obrázků. Na firemních profilech je to lepší. V tomhle směru snad jen Google+ nezasahuje do obrázků a ponechá je “v původní podobě”.