Letní měsíce červenec a srpen patří tradičně k obdobím dovolených. U velkých e-shopů, které mají několik desítek až stovek zaměstnanců není až takový problém v zastoupení u kolegů. Daleko komplikovanější je situace u živnostníků, kteří provozují e-shop sami nebo společně se svým partnerem. Pokud nemají možnost, že by je zastoupili přátelé nebo rodina, nezbývá než po dobu trvání dovolené e-shop dočasně “zavřít”.
Ať už se rozhodnete dát si pauzu a dopřát si volna po dobu jednoho týdne nebo dvou, rozhodně o tom nezapomeňte informovat své zákazníky na e-shopu. Tedy že v daném období nebudete expedovat přijaté objednávky a odpovídat na případné dotazy. Značnou pozornost ale věnujte samotné formě oznámení, protože ne vždy stačí jen umístit informace někam na web stránky.
Informační banner na titulní stránce nestačí
Nejen u svých klientů z řad e-shopů se setkávám s tím, že veškeré důležité informace uvádějí jen na titulní stránce, stejně jako oznámení o dovolené. Zákazníci však nechodí na e-shop jen skrze hlavní stránku, ale prokliknou se rovnou na kategorii nebo vybraný produkt z vyhledávače Google, Heureky nebo třeba z aktivní PPC kampaně. Zboží bez jakéhokoliv tušení nakoupí, zaplatí předem a očekávají doručení do 48 hodin, jak je uvedeno v nabídce. Uplynou dva dny, pět dní, týden, peníze dávno odeslané a zboží stále nikde. Na opakované dotazy však nikdo z e-shopu neodpovídá. Pro nakupujícího, který zkrátka neměl možnost zaznamenat informaci o dovolené na hlavní stránce je to nepříjemná situace, která mnohdy končí rozhořčeným komentářem na Facebooku nebo následně negativním hodnocením na Heurece.
Oznámení v aktualitách snadno zapadne
Nespoléhejte se také na obyčejné oznámení v kategorii Aktuality na vašem e-shopu, zejména pokud sem příspěvky nepřidáváte příliš často. Nestačí, že se třeba v postranním panelu nebo v zápatí e-shopu zobrazují úryvky z novinek. Je to opět nedostatečná forma oznámení o probíhající dovolené. Stejně jako v předešlém případě i zde hrozí riziko, že zákazníci sdělení prostě přehlédnou a zaděláváte si tak na zbytečné komplikace.
Řešením je informační pruh nebo pop-up okno
Nejlepším způsobem jak informaci o vaší dovolené dostat k zákazníkům je skrze informační pruh. Většina e-shopových systémů typu Shoptet, Eshop-rychle nebo PrestaShop obsahují podobné funkce v základu nebo přes dodatečné moduly. V samotném záhlaví e-shopu obvykle nad logem a hlavním menu se zobrazí výrazný červený pruh s oznámením, že v daném termínu nebudete expedovat zásilky. Informace se zobrazí nejen na titulní stránce, ale i na všech dalších podstránkách a detailech produktů.
Dalším vhodným způsobem je oznámení formou vyskakovacího okna (tzv. pop-up), což opět většina e-shopových systémů umožňuje. Pokud však zákazníci používají ve svém internetovém prohlížeči různé blokátory reklam a pop-up oken, může se jim vyskakovací okno zablokovat a důležitá informace se k nim nedostane. Proto se na pop-up okna příliš nespoléhejte a raději oznámení ještě uveďte přímo na e-shopu.
Zaměřte se i na sociální sítě
Máte-li na Facebooku a dalších sociálních sítích vybudovanou komunitu fanoušků, informujte je o chystané dovolené. Pokud své volno plánujete například s měsíčním předstihem, doporučuji týden před dovolenou příspěvek tzv. připnout, což je možné jak na Facebooku a Twitteru. Oznámení se tak zařadí úplně nahoru a nově příchozí fanoušci stránky uvidí informaci hned jako první. Jakmile vám dovolená skončí, nezapomeňte příspěvek odepnout nebo zvažte i jeho smazání. Nikoho z fanoušků v srpnu nebude zajímat, že jste měli začátkem července dva týdny volna.
Nastavte si automatickou odpověď na e-mailu a telefonu
Vedle sociálních sítí se také zaměřte na firemní e-mail. Pokud by se během vaší dovolené našel zákazník, který by vás chtěl rovnou kontaktovat na e-mailu s dotazem nebo s reklamací, je dobré nastavit automatickou odpověď. Většina e-mailových schránek od Gmailu, přes Outlook, až po hostingové aplikace umožňuje nastavení zprávy, která se automaticky odešle formou krátké odpovědi. Stejně tak, pokud si chcete dopřát kompletní offline dovolenou i bez telefonu, doporučuji nastavit si automatické zaslání SMS odpovědi na zmeškané hovory. Třeba pro Android je v katalogu Google Play dostupná celá řada užitečných aplikací.
TIP: Využijte dovolenou jako příležitost pro oslovení zákazníků
Je jasné, že po dobu vaší dovolené, která bude trvat například dva týdny dojde k poklesu objednávek. Pokud se obáváte, že zákazníci mezitím raději nakoupí u konkurence, motivujte je k nákup u vás třeba 15% slevou. Do oznámení na e-shopu, Facebooku a do automatických e-mailů uveďte, že po dobu vaší dovolené platí sleva XY procent při zadání slevového kuponu např. DOVOLENA2018. Zákazníci, kteří příliš nespěchají na dodání zboží si rádi počkají, až budete zpět a rozhodně uvítají kompenzaci v podobě slevy.
Díky za shrnutí no já se snažím si plánovat dovolenou vždy tak nějak abych o tom nemusel informovat zákazníky 😀 😀 Takže třeba jak teď budou ty svátky s prodlouženým víkendem tam věřím že všichni předpokládají že se prostě nikde nebude pracovat. Ale jo souhlasím že pokud je to na delší dobu tak prostě minimálně dva týdny dopředu o tom dát zákazníkům vědět. A nééé až po objednávce 😀
Jo, pravda, teď vlastně budou čtyři dny volna, teda jak pro koho 😀 Jinak už jsem se s tím také setkal, že až v transakčním e-mailu bylo oznámení o dovolené. 🙂